مقالات پروتارگت, ساچمه تفنگ بادی

ساچمه تفنگ بادی و انواع مختلف آن

ساچمه تفنگ بادی و انواع مختلف آن

به اصطلاح پرتابه ای که از تفنگ بادی شلیک میشود را ساچمه میگویند، ساچمه ها در فرم ها و کالیبرهای مختلف دارای کاربردهای متفاوتی هستند.

انواع ساچمه تفنگ بادی از نظر فرم در دسته بندی:

ساچمه گرد (کروی) ، پلت ها (ساچمه های غیر کروی) و بولت ها (ساچمه هایی با شکل استوانه ای یا شبیه مرمی) دسته بندی میشوند که در ادامه با کاربرد و انواع این ساچمه ها آشنا میشویم.

ساچمه تفنگ بادی و انواع مختلف آن  ⇐1.ساچمه گرد یا کروی (BB) :

این نوع ساچمه که اصطلاحا آن را ساچمه گرد یا بی بی مینمامیم، معمولا جهت تفنگ ها و تپانچه های بادی (ایرگان) یا ایرسافت ها (شبه سلاح های بادی با قدرت بسیار پایین که عموما حدود دو ژول قدرت دارند) استفاده میشود.

لوله تفنگ هایی که از ساچمه کروی استفاده میکنند عموما بدون خانکشی میباشد و به این علت برد کمتر و قدرت نفوذ پایینتری نسبت به سایر ساچمه ها دارند.

موارد استفاده از این ساچمه ها تفنگ ها و تپانچه هایی با لوله بدون خان و اسباب بازی های شبیه سلاح بوده، لذا بعلت عدم وجود خانکشی در لوله و قدرت پایین تفنگ و وزن بالای سرب، جنس این ساچمه ها لزوما سربی نمیباشد.

ممکن است از سایر فلزات یا حتی اپوکسی ، سرامیک یا حتی پلاستیک ساخته شوند.

این مدل ساچمه تفنگ بادی کروی معمولا در کالیبر ۴٫۵ جهت تفنگ بادی عرضه میشوند ، اما ممکن است در کالیبر های ۵٫۵ و یا ۶٫۳۵ نیز جهت تفنگ های بادی کم قدرت یا اسباب بازی های شبه سلاح (ایرسافت) عرضه شوند.

ساچمه تفنگ بادی و انواع مختلف آن  ⇐ 2.پلت ها (pellets) یا ساچمه های مرسوم :

به انواع پرتابه غیر کروی که از تفنگ های بادی خاندار شلیک میشوند پلت یا اصطلاحا ساچمه میگویند، این ساچمه ها دارای قسمت های دامنه، بدنه و سر میباشند، برخلاف دامنه و بدنه ساچمه های پلت شکل که عموما شکل و شمایل ثابتی دارند.

قسمت سر ساچمه (پلت) میتواند انواع مختلفی داشته باشد که هرکدام کاربرد مشخصی دارند که در ادامه به تک تک موارد و کاربردهای مرسوم آن اشاره خواهیم کرد:

ساچمه سر تخت:

این نوع ساچمه تفنگ بادی با سر کاملا تخت عرضه میشود، مهمترین دلیل ساخت ساچمه سر تخت سوراخ کردن (پانچ) منظم کاغذ سیبل است، ساچمه های سر تیز یا سر گنبدی هرگز سیبل تیراندازی را مانند ساچمه سر تخت به صورت یک دایره یک نواخت و سالم سوراخ نمیکنند، لذا عموما جهت تیراندازی به اهداف کاغذی از ساچمه های سرتخت استفاده میشود.

کاربرد:

ساچمه تفنگ بادی سرتخت عموما در سالن های تیراندازی ایزوله و در فواصل نزدیک (عموما ده متر) کاربرد دارند، این ساچمه ها بعلت سر تخت و اصطحکاک بالا با هوا در تیراندازی به فواصل دور تر به شدت قدرت خود را از دست میدهند و افت بالاتری نسبت به سایر ساچمه هایی که در ادامه به آن میپردازیم دارند.

ضمنا در خارج از سالن ایزوله و به علت وزش باد ساچمه های سرتخت بیشتر از سایر ساچمه ها خطا (دریفت) خواهند داشت.

لذا در بیشتر موارد این ساچمه ها با وزن کمتر و عمدتا در کالیبر ۴٫۵ صرفا جهت تمرین و مسابقات در سالن های تیراندازی ۱۰ متر با تفنگ و تپانچه تولید میشوند.

ساچمه سرگنبدی:

باید گفت که بهترین بالستیک پرتابه در تفنگ های بادی با سرعت پایین تر از سرعت صوت ( حدودا کمتر از ۳۳۰ متر بر ثانیه) مربوط به ساچمه سرگنبدی میباشد، این مدل ساچمه ها با اقتباس از شکا قطره باران ساخته شده اند.

1 دیدگاه در “ساچمه تفنگ بادی و انواع مختلف آن

  1. هدی گفت:

    خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *