مقالات پروتارگت

تاریخچه شرکت وایرخ

تاریخچه شرکت وایرخ

بسیاری از تفنگ بادی های مسابقاتی و شکاری، تپانچه‌های بادی و مسابقاتی که امروزه ما شاهد آن‌ها در بازار جهانی هستیم تولید شده توسط گروه شرکت‌های وایرخ می‌باشد. این تولیدکننده‌ی آلمانی تولیدات خود را در بازار آمریکای شمالی با برند بیمن به فروش می‌رساند. تفنگ های این برند با کیفیت ساخت بالا و استحکام بدنه شناخته می‌شود. شرکت وایرخ در سال ۱۸۹۹ در زلا… که شهر کوچکی در آلمان می‌باشد تاسیس شد؛ آلمان که زادگاه شرکت‌های بزرگ اسلحه سازی مانند والتر و دایانا می‌باشد.

این شرکت معروف تفنگ سازی توسط کارآفرین مشهور آلمانی، هرمان وایرخ که به پشتوانه‌ی سابقه‌ی درخشان تولید سلاح های شکاری از اسم و رسم ویژه‌ای در این زمینه برخوردار بود، تاسیس شد. سه پسر وایرخ به نام‌های جونیور، اوتو و ورنر بعدها به این کسب و کار خانوادگی ملحق شدند.

تعدادی از مدل‌های جدید وایرخ پس از جنگ جهانی اول معرفی شدند؛ از این مدل‌ها می‌توان به تفنگ محبوب اچ‌دبلیوزد ۲۱ اشاره کرد که اولین تفنگ تولید انبوه آلمانی می‌باشد. این مدل به رکوردهای فروش خارق‌العاده‌ای دست پیدا کرد و توسط بقیه مدل‌ها ادامه یافت تا شهرتی جهانی برای کیفیت ساخت بالای وایرخ دست و پا کنند.

۲۹سال بعد، شرکت وایرخ اقدام به شروع به صادرات قطعات اسلحه و قسمت‌‌های مکانیکی در کرد. درخلال جنگ جهانی دوم، شرکت وایرخ تنها شرکت آلمانی بود که به تولید قطعات سلاح ادامه داد. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۸، شرکت وایرخ توسط دولت وقت منحل شد. اوتو وایرخ بعدها شروع به تولید تفنگ در شهر کوچک زلا.. کرد. برادرش ورنر شروع به فعالیت در یک کارخانه‌ی اسلحه‌سازی در سوهل کرد. برادر دیگر، جونیور به باواریا مهاجرت کرد و به همراه پسرش هانس، شروع به تولید تفنگ بادی و احیای امپراطوری وایرخ کرد.

سال ها بعد، شرکت آلمانی اجازه‌ی تولید و فروش تفنگ های بادی را دوباره به‌دست آورد. در این زمان، شرکت وایرخ اولین تفنگ بادی خود را با اسم اچ‌دبلیو ۵۰ وی راهی بازار کرد. این مدل یک روزنه برای کاهش و رفع قوانین ممنوع کننده‌ی تولید سلاح بود. سرانجام پس از چندین اتفاق مثبت، دولت اجازه‌ی تولید سلاح و لوله‌ی تفنگ بادی را صادر کرد. با وجود اینکه در دوره‌ای از تاریخ شرکت وایرخ اجازه‌ی تولید سلاح را نداشت، آن‌ها برروی تولید تفنگ های بادی مسابقاتی تمرکز کرده بودند.

شرکت وایرخ پس از این مشتاقانه به سراغ تولید تفنگ های بادی مسابقاتی رفت. در همین راستا مدل اچ دبیلو ۳۵ به پرسودترین مدل وایرخ تبدیل شد. وایرخ ۳۵ اولین تفنگ بادی لقب گرفت که از ضامن خودکار در پشت سیلندر برخوردار بود. با توجه به قدرت کمی که این مدل داشت، در بازارهای جهانی بسیار موفق ظاهر شد و سال‌ها بعد نسخه‌ی جدید آن بدون هیچ تغییری باز هم تولید و فروخته شد.

وایرخ جونیور سرانجام در سال ۱۹۶۷ فوت کرد و این سبب شد که عصر جدیدی در شرکت وایرخ با مدیریت پسرش آغاز شود. پس از آن شرکت وایرخ مدل‌های مختلفی از جمله وایرخ ۷۰ را راهی بازار کرد و به سرعت به عنوان برندی جهانی در سرتاسر جهان شروع به توزیع محصولات خود کرد.

تفنگ های بادی وایرخ در بازارهای جهانی به خاطر طول عمر بالا و سهولت استفاده شناخته می‌شوند به طوری که کیفیت ساخت بالای آن‌ها پس از سال‌ها نیز حفظ می‌شود و این فاکتور اصلی تولیدات وایرخ می‌باشد.

شرکت وایرخ در حال حاضر نیز با قدرت بالا در بازارهای جهانی فعالیت می‌کند و کمتر شرکتی توانایی رقابت با کیفیت و طول‌عمر محصولات وایرخ را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *