تفنگ بادی, مقالات پروتارگت

تفنگ بادی

تفنگ بادی

تفنگ بادی در مبحث شکار و کمپینگ، و هدفزنی با این دسته از تفنگ ها بسیار جذاب هستند. این دسته از تفنگ، برای بسیاری از افراد دارای جذابیت هستند و طیف وسیعی از مرد و زن و بزرگسال و نوجوان می‌توانند با تفنگ های بادی به هدفزنی و شکار بپردازند.

استفاده از این نوع تفنگ ها باعث می‌شود دقت و تمرکز افراد تقویت شود و راحتی استفاده از آن ها است که همین موضوع باعث شده است این دسته از تفنگ ها طرفدارهای بسیار زیادی در سراسر دنیا داشته باشد.

در این مقاله نگاهی جامع و کامل به انواع تفنگ بادی و کاربردها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تفنگ بادی فنری

تاریخچه تفنگ بادی

تفنگ بادی نوعی تفنگ پیچیده است که مکانیسم عمل آن بر اساس فشار هوای آزاد شده توسط ماشه است که باعث شلیک گلوله می شود.

تفنگ های بادی امروزی را می‌توان نسخه پیشرفته تری از تفنگ های بادی مورد استفاده در گذشته دانست. در گذشته یک لوله از شاخه توخالی گیاه ساخته می‌شد، یک سنگ تیز داخل آن قرار می‌گرفت و با دمیدن باد در لوله سنگ به سمت نشانه می‌رفت.

با گذشت زمان، این ساختار بهبود یافت و تغییراتی ایجاد شد تا اینکه به سطح فعلی تفنگ های بادی رسید. البته تاریخ دقیقی از اختراع تفنگ های بادی امروزی وجود ندارد، اما قدیمی ترین تفنگ بادی یافت شده به قرن پانزدهم باز می گردد.

این تفنگ که قدمت آن به سال 1580 برمی‌گردد، قدیمی‌ترین تفنگ های بادی شناخته شده است که تاکنون پیدا شده است و اکنون در موزه لیوروستکامارن در استکهلم، سوئد نگهداری می‌شود. این تفنگ از فنر و پیستون ساخته شده است.

انواع تفنگ بادی

تفنگ های بادی از بدو پیدایش تاکنون دستخوش تغییرات و تغییرات زیادی شده اند، در ادامه به معرفی محبوب ترین و ساده ترین مدل های این گونه سلاح ها می پردازیم.

تفنگ بادی فنری

تفنگ های بادی از این نوع اولین نوع تفنگ های بادی محسوب می شوند و با مکانیزم فنری و پیستونی کار می کنند. تفنگ بادی فنری دارای اهرمی است که تیرانداز آن را می کشد تا فنر را جمع کند و پیستون را با ماشه درگیر کند.

پس از کشیدن اهرم، سلاح آماده شلیک است و ماشه به سادگی کشیده می شود تا پیستون آزاد شود و ساجمه تفنگ بادی از لوله شلیک شود.

تفنگ بادی نیتروپیستون

این نوع تفنگ ها شبیه تفنگ های بادی فنری هستند که هوای داخل سیلندر جایگزین فنر می‌شود. هنگامی که تیرانداز این تفنگ بادی را می اندازد، پیستون جمع شده و هوای داخل سیلندر را فشرده می کند.

هنگامی که ماشه چکانده می‌شود، هوای داخل سیلندر خارج شده و پیستون را به جلو می راند. بدین ترتیب پیستون ساچمه را از لوله تفنگ خارج می کند. تفنگ های بادی نیترو پیستون قدرت شلیک بالاتری نسبت به تفنگ های فنری دارند و سریعتر شلیک می کنند.

تفنگ بادی PCP

تفنگ های بادی پی سی پی یا PCP مکانیزم متفاوتی دارد و در ساختار خود از فنر و پیستون استفاده نمی کند. این نوع تفنگ های بادی دارای یک استوانه یا مخزن است که در زیر لوله یا روی قنداق تفنگ قرار دارد.

این سیلندر با هوای فشرده پر شده و توسط لوله ای به مخزن متصل می شود. هر بار که تیرانداز ماشه را می‌کشد، هوای داخل سیلندر آزاد می‌شود و گلوله با شتاب شلیک می‌شود. تفنگ های بادی PCP نسبت به تفنگ های بادی نیتروپیستون و فنری قدرتمندتر هستند و به دلیل نداشتن پیستون و فنر متحرک، کمتر در معرض ضربه و لرزش قرار می گیرند و لگد تفنگ بادی تقریبا صفر می‌باشد.

انواع کالیبر تفنگ بادی

کالیبر 177. یا 4.5 میلیمتر

در این مدل کالیبر، وزن گلوله معمولاً بین 5 تا 16 گرین و انرژی گلوله در دهانه از 5 تا 24 فوت پوند بسته به نوع تفنگ بادی متغیر است.

کالیبر 20. یا 5 میلیمتر

در این مدل وزن گلوله از 6.7 تا 16.3 گرین است و لازم به ذکر است که تنوع گلوله های این نوع کمتر از کالیبر 4.5 و 5.5 می باشد.

کالیبر 22. یا 5.5 میلیمتر

به راحتی می توان گفت که این مدل یکی از پرطرفدارترین کالیبرها در بین تفنگ های بادی است. تنوع در ساخت این کالیبر به قدری زیاد است که گاهی خریدار در انتخاب خود دچار تردید و مشکل می شود.
وزن گلوله ها در این کالیبر از 8 تا 40 گرین می باشد همچنین در سلاح های فنری نیروی کشنده به 8 تا 30 پوند و در مدل های PCP به 100 پوند می رسد.

کالیبر 25. یا 6.35 میلیمتر

متاسفانه باید توجه داشت که این مدل در کشور ما کاملا ناشناخته است و تعداد تفنگ بادی های تولید شده به این روش کمتر از سایرین است. قدرت کشندگی این کالیبرها چیزی شبیه به کالیبرهای 5.5 میلی متری است.
اما با تفنگی مانند دیانا 48 که از کالیبر 177 تا 25 ساخته شده است. قدرت کشندگی کالیبر 25 از سایر کالیبرها بیشتر است.

برای سفارش انواع تفنگ های بادی و متعلقات آن کافی است به فروشگاه آنلاین پروتارگت مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *