مقالات پروتارگت

همه چیز درباره‌ی دوربین تفنگ

همه چیز درباره‌ی دوربین تفنگ

اگر به عنوان یک تازه وارد قدم به عرصه‌ی تیراندازی و مبحث شکار گذاشتید شاید ابتدایی ترین سوال و معضل خود را انتخاب دوربین مناسب ذکر کنید. دوربین های تفنگ بادی یکی از گیج کننده ترین لوازم جانبی تفنگ است که اگر با عدم آگاهی کامل دست به انتخاب و استفاده از آن‌ها برروی تفنگ بادی خود بزنید، ممکن است لذت تیراندازی را از دست بدهید و نسبت به این ورزش مفرح دلسرد شوید. به هر حال چند نکته‌ی اساسی در این حوزه وجود دارد که دانستن هر یک از آن‌ها به انتخاب راحت‌تر و البته درست‌تر دوربین برای تفنگ بادی منجر می‌شود.

چرا دوربین برای تفنگ بادی لازم است؟

خیلی از مردم فکر می‌کنند که دوربین های مخصوص تفنگ های گلوله‌زن و شکاری مناسب استفاده برروی تفنگ بادی نیز هستند. در واقع اکثر تفنگ های فنرپیستون و خیلی از تفنگ های بادی پرقدرت لگدهای بسیار زیادی تولید می‌کنند ولی نه فقط به صورت معمول، بلکه در جهت‌های مختلف این ارتعاشات به سلاح و دوربین وارد می‌شود. دو نوع لگد در تفنگ های بادی فنری وجود دارد؛ در ابتدا وقتی فنر جمع شده آزاد می‌شود قنداق سلاح را به سمت عقب می‌راند و در مرحله دوم وقتی پیستون به انتهای مسیر خود می‌رسد قنداق را به سمت جلو هدایت می‌کند! این شوک های دوگانه باعث آسیب رساندن به قطعات و دوربین تفنگ در طولانی مدت یا حتی بعد از چند شلیک می‌شود.

دوربین زوم ثابت یا متغیر؟

فرض را بر انتخاب دوربین زوم ثابت می‌گذاریم؛ در اینجا ما درباره‌ی چشمیِ دوربین صحبت می‌کنیم، (لنزی که در آن نگاه می‌کنید). برای مثال در دوربین های زوم ثابت مثل ۴×۳۲ عدد اول زوم دوربین است یعنی دوربین قدرت بزرگنمایی تا ۴ برابر را دارد. بزرگنمایی های بیشتر برای فواصل دورتر بسیار مناسب است ولی این نکته را در نظر بگیرید که با زوم بیشتر میدان دید شما کاهش می‌یابد؛ به علاوه وقتی زوم افزایش می‌یابد میزان نور کمتری به داخل دوربین تابیده می‌شود و این باعث می‌شود هدف شما تاریک‌تر به نظر آید. پس با توجه به توضیحات بالا، هدف در یک دوربین ۶×۳۲ تاریک‌تر از دوربین ۴×۳۲ و همچنین میدان دید نیز کمتر می‌باشد.

دوربین های زوم ثابت با زوم معمولا پایین و میدان دید وسیعتر خود برای تیراندازی در فواصل نزدیک و هدف های متحرک بسیار مناسب هستند، در واقع این دوربین ها برای شکار حیوانات کوچک جثه در فواصل نه چندان دور گزینه خوبی می‌باشند. به علاوه‌ی اینکه این دوربین ها از قسمت های متحرک زیادی برخوردار نیستند پس کار کردن با آن‌ها بسیار آسان‌تر از دوربین های زوم متغیر است.

در سوی دیگر دوربین های زوم متغیر قرار دارند؛ برای مثال در این نوع دوربین ها عدسی دوربین توانایی زوم از یک عدد خاص تا عددی دیگر را دارد؛ ۳ تا ۹، ۴ تا ۱۶ و غیره. دوربین های زوم متغیر همزمان می‌توانند چند نیاز تیرانداز را رفع کنند؛ زوم پایین و میدان دید بازتر، زوم بالا برای تیراندازی در فواصل بالاتر و شفافیت های گوناگون.

قطر لنز خروجی

این مورد در انتهای نام دوربین و بعد از × قرار می‌گیرد؛ به طور مثال در یک دوربین ۳.۹×۴۰ عدد اول حداقل زوم، عدد دوم حداکثر زوم و عدد آخر قطر لنز دوربین می‌باشد که به معنای ۴۰ میلیمتر یا ۴ سانتیمتر است. نکته بسیار مهمی که درباره‌ی لنز دوربین باید بدانید این است که هرچه قطر لنز دوربین بیشتر باشد، نور بیشتری وارد عدسی دوربین می‌شود و تصویر شما شفاف‌تر می‌باشد و شفافیت تصویر در زوم های بالا نیز بسیار مطلوب می‌شود.

دهانه‌های دوربین معمولا در طیف ۳۲ میلیمتر الی ۵۰ میلیمتر قرار دارند که در میان تیراندازان بسیار محبوب می‌باشد. باید توجه داشت هرچند دهانه‌ی بزرگتر شفافیت تصویر را بالا می‌برد ولی اندازه و وزن دوربین را نیز افزایش می‌دهد پس بهتر است قبل از خرید دوربین این موارد را در نظر داشته باشید.

رتیکل دوربین

رتیکل دوربین یکی از ملزومات هر دوربین تفنگ بادی است که هدف‌گیری و تیراندازی را بسیار راحت‌تر می‌کند. رتیکل ها در انواع و اشکال مختلفی طراحی می‌شوند که هر یک دارای کاربرد خاص خود هستند. رتیکل های دوربین در دو نوع سیمی و حک هستند که در مورد اول دو سیم به صورت به علاوه در لنز دوربین قرار دارند و در مورد دوم به علاوه و میل‌دات ها به صورت حک برروی لنز درج شده اند‌. هر رتیکل معمولا از تعدادی میل‌دات تشکیل شده است که در دوربین ها و برندهای مختلف تعداد این میل‌دات ها و همچنین یک یا نیم میل‌دات بودن آن‌ها متفاوت است.

رتیکل های سیمی معمولا در برابر لگدهای تفنگ بادی مقاومت چندان بالایی ندارند ولی برروی سلاح های پی سی پی کارآمد هستند. پیشنهاد می‌شود برای تفنگ های بادی فنری و لگد بالا از دوربین های رتیکل حک استفاده شود.

اف اف پی یا اس اف پی؟

هر دوربینی از دو مرکز کانونی برخوردار است. اگر مرکز کانونی اول در جلوی دوربین قرار داشته باشد اف اف پی نامیده می‌شود و اگر مرکز کانونی و انتهاب دوربین قرار بگیرد، اس اف پی خوانده می‌شود. در تیراندازی و شکار تصاویری که این دو دوربین به شما ارائه می‌دهند متفاوت هستند و این امر باعث بحث درمیان تیراندازان شده است.

در ابتدا همه این را می‌دانیم که دوربین های تفنگ بادی دارای رتیکل هستند و در ادامه باید ذکر کرد که این رتیکل می‌تواند برروی مرکز کانونی اولی و یا دومی قرار داشته باشد. هنگامی که رتیکل دوربین شما در فاصله کانونی دوم یا اس اف پی قرار دارد، با بزرگنمایی هیچ تغییری در اندازه‌ی میل‌دات ها و خود رتیکل صورت نمی‌گیرد حال آنکه اگر رتیکل دوربین شما در فاصله کانونی اول یا اف اف پی قرار گیرد، با بزرگنمایی، رتیکل و میل‌دات ها نیز بزرگتر می‌شوند و درواقع تعداد میل‌داتی که در تصویر قرار می‌گیرد کاهش می‌یابد.

به طور کلی دوربین های اس اف پی برای مسابقات تیراندازی مثل فیلدتارگت و بنچ‌رست مناسبتر می‌باشند چرا که با افزایش بزرگنمایی و زوم قطر رتیکل تغییری نمی‌کند.

در طرف مقابل؛ دوربین های اف اف پی به دلیل تغییر قطر رتیکل با زوم برای مبحث شکار بسیار کارآمد و مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *